W ofercie posiadamy piece na pellet firm:
 • Stove italy
 • Euro Alpi
 • Karmek One

Nasze realizacje

piece pellet

Image is not available

Jednym z bardzo popularnych sposobów ogrzewania domu może być pellet. Oczywiście ma to swoje plusy i minusy. Wybierając odpowiedni kocioł na pellet trzeba przeanalizować wady i zalety konkretnego rozwiązania.

Pellet

Pellet to granulat sporządzony z elementów typu trociny, wióry, zrębki i wiele innych. Pod wysokim ciśnieniem zostają one sprasowane do niewielkiej postaci. Pellet nie brudzi kotłowni i powoduje powstawanie niewielkiej ilości popiołu.

Koszty

Pellet najczęściej kupowany jest na tony, a jego cena waha się od 600 do 1000 złotych za tonę. Cena głównie zależy od pochodzenia, posiadania różnych certyfikatów czy też wielkość pojedynczych pelletów. W stosunku do węgla można uzyskać więcej energii cieplnej a wpływ na środowisko jest o wiele lepszy.

posób w jaki będziemy ogrzewali nasz dom to istotna decyzja. Musimy wziąć pod uwagę co jest nam potrzebne, określić jakim paliwem chcemy grzać, jaką kwotę przeznaczymy na zakup oraz ile mamy miejsca by taki piec postawić. Jeśli zdecydujemy się na kupno kotła na pellet, musimy jeszcze wybrać jakimi parametrami technicznymi będzie się on charakteryzował. Ważne jest by kupić taki, który będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Kocioł na pellet – jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego pieca na pellet jest inwestycją długoletnia. Gdy zrobimy to dobrze, możemy szybko liczyć na zwrot kosztów zakupu, poprzez znacznie niższe rachunki za ogrzewanie naszego domu. Rozważając, który piec na pellet byłby dla nas najlepszy, należy wziąć pod uwagę poniższe czynniki:

 • czy kocioł jest wyposażony w automatyczne podajniki i zbiorniki paliwa, które ułatwiają jego codzienne użytkowanie,
 • jaką moc potrzebujemy w stosunku do powierzchni, którą chcemy ogrzać – zakup kotła o za dużej mocy niż jest nam potrzebna, znacząco wpłynie na wyższe rachunki,
 • czy urządzenie posiada automatyczną zapalarkę, która jest przydatna, gdy kocioł wykorzystujemy do grzania c.w.u., zwłaszcza w sezonie grzewczym,
 • czy jest wyposażone w mechanizm automatycznego czyszczenia wymiennika oraz palnik, które znacznie wydłużą możliwość użytkowania pieca,
 • czy kocioł jest wielofunkcyjny? W którym możemy spalać nie tylko pellet, ale i ekogroszek,
 • aby mieć ciepłą wodę, warto zwrócić uwagę czy dany piec jest wyposażony w zasobnik c.w.u.. Często też można go dokupić do pieca, ponieważ rzadkością są kotły z wbudowanym zasobnikiem. W przypadku gdy w kotłowni nie mamy miejsca na duży zasobnik, należy rozważyć zakup podajnika pneumatycznego, który ma możliwość transport pellet na znaczną odległość.

W dzisiejszych czasach niezmiernie ważne jest dbanie o ochronę środowiska, nawet przez wybór odpowiedniego kotła. Wpływa to bowiem na ilość zanieczyszczeń jakie produkujemy do powietrza. Należy zwrócić uwagę czy wybrany przez nas kocioł spełnia wymagania energetyczno-emisyjne 5 klasy oraz czy posiada europejski certyfikat Ecodesign.

Zakup odpowiedniego kotła na pellet jest inwestycją w przyszłość, dlatego powinniśmy poświęcić trochę czasu aby zapoznać się z dostępną ofertą oraz przeanalizować nasze potrzeby. Warto również poradzić się sprzedawców czy producentów tego typu urządzeń.

Wybór kotła na pellet

Wybierając kocioł na pellet trzeba zwrócić uwagę na wiele różnych czynników. Wyróżnia się wśród nich między innymi:

 • czy będziemy palić tylko pelletem czy też ekogroszkiem - są dostępny kotły wielofunkcyjne
 • czy jest nam potrzebny automatyczny podajnik (ślimakowy bądź pneumatyczny) oraz zbiornik na paliwo
 • na rynku najczęściej dostępne są kotły jednofunkcyjne, które służą tylko i wyłącznie do ogrzewania domu. Chcąc uzyskać ciepłą wodę w kranie zwykle należy dokupić zasobnik c.w.u. Zdarzają się modele dwufunkcyjne, jednak są one rzadkością.
 • należy wybierać piec o odpowiedniej mocy. Kupowanie pieca ze zbyt dużą mocą jest przepłacaniem, a w przypadku zbyt małego znacznie podniesie koszty ogrzewania.
 • automatyczna zapalarka - koszt tego urządzenia jest nieduży, a w przypadku zastosowania kotła do ogrzewania wody znacznie zwiększy komfort korzystania z niego, zwłaszcza poza sezonem grzewczym.
 • jak wygląda serwis konkretnego kotła i co ile należy go wykonywać (zwykle jest to raz na rok)
 • sposób czyszczenia kotła - czy jest on automatyczny czy też ręczny. Zwykle kotły wyposażone w automatyczny system czyszczenia spalają mniejsze ilości paliwa.
 • rodzaj palnika - retortowy czy też zasypowy. Te drugie rozwiązanie jest niestety sporo droższe.

Jak widać kwestii, na które należy zwrócić uwagę jest bardzo dużo. Wybór pieca na pellet trzeba dokładnie przemyśleć.